"Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy w powiecie ostrzeszowskim (V)"
Jakub Kasprzak
Опубликовано 18.03.19
ZAKOŃCZONO REALIZACJĘ PROJEKTU
Powiatowy Urząd Pracy w Ostrzeszowie realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy w powiecie ostrzeszowskim (V)"
Celem projektu jest podniesienie aktywności zawodowej i zdolności do zatrudnienia, uzyskanie niezbędnego doświadczenia zawodowego, zdobycie kwalifikacji, umiejętności u osób pow. 29 r.ż. zakwalifikowanych do I lub II profilu pomocy (do czasu obowiązywania profilowania, po zniesieniu profilowania w projekcie mogą wziąć udział wszystkie osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP Ostrzeszów).
Dofinansowanie projektu z UE:3 512 235,91 zł
Projekt realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 6 Rynek pracy, Działanie 6.1. Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy – projekty pozakonkursowe realizowane przez PSZ
Projekt pozakonkursowy
"Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy w powiecie ostrzeszowskim (V)"
realizowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa 6: Rynek pracy Działanie 6.1. Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych i poszukujących pracy - projekty pozakonkursowe realizowane przez PSZ okres realizacji: 01.01.2019r. - 31.12.2022r.
CEL GŁÓWNY PROJEKTU: Celem projektu jest podniesienie aktywności zawodowej i zdolności do zatrudnienia, uzyskanie niezbędnego doświadczenia zawodowego, zdobycie kwalifikacji, umiejętności u osób pow. 29 r.ż. zakwalifikowanych do I lub II profilu pomocy (do czasu obowiązywania profilowania, po zniesieniu profilowania w projekcie mogą wziąć udział wszystkie osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP Ostrzeszów).
GŁÓWNE REZULTATY PROJEKTU: Podjęcie zatrudnienia przez: 45% osób w najtrudniejszej sytuacji (osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby długotrwale bezrobotne, osoby z niskimi kwalifikacjami do poziomu ISCED 3, imigranci, reemigranci); 60% poostałych osób nienależących do ww. grup.
GRUPA DOCELOWA: Uczestnikami projektu są osoby pow. 29 roku życia bez pracy zarejestrowane w PUP jako bezrobotne, zakwalifikowane do I lub II profilu pomocy należące co najmniej do jednej z grup: osoby długotrwale bezrobotne, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby o niskich kwalifikacjach, osoby w wieku 50 lat i więcej, imigranci oraz reemigranci, osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny, mężczyźni w wieku 30-49 lat wymagający wsparcia. W projekcie bierze udział 396 osób, w tym 246 kobiet. W podziale na grupy: - 143 osób (w tym 73 kobiety) długotrwale bezrobotni, - 20 osób (w tym 11 kobiet) z niepełnosprawnościami, - 67 osób (w tym 31 kobiet) w wieku 50 lat i wiecej, - 170 osób (w tym 81 kobiet) o niskich kwalifikacjach. Ponadto wsparciem objęte zostaną osoby zagrożone skutkami epidemii COVID-19: - pracownicy mikro-, małych i średnich przedsiębiorców i organizacji pozarządowych i podmiotów, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019r. poz. 2019r. poz. 688 z późn. zm.), - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą niezatrudniającą pracowników.
REKRUTACJA: Rekrutacja prowadzona jest przez cały okres realizacji projektu zgodnie z polityką równości szans i płci. Udział w projekcie będą mogły wziąć wszystkie osoby bezrobotne w wieku pow. 29 lat spelniajace kryteria. Rekrutacja będzie prowadzona na zasadzie dobrowolności i ciężko jest przewidzieć czy udział w projekcie zadeklaruje więcej kobiet czy mężczyzn. Osoba zainteresowana udziałem w projekcie, która kwalifikuje się do grupy docelowej projektu odbędzie rozmowę z doradcą klienta, podczas której możliwa będzie identyfikacja potrzeb danej osoby, zdiagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego, w tym identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy oraz ustalenie formy pomocy w ramach poradnictwa zawodowego, założonej w IPD.
WSPARCIE: W ramach projektu zapewniona zostanie możliwość realizacji indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej, która opierać się będzie na co najmniej dwóch elementach indywidualnej i kompleksowej pomocy, wskazanych w typach operacji, przy czym IPD oraz pośrednictwo pracy lub poradnictwo zawodowe stanowią obligatoryjną formę wsparcia.
ZADANIA: 1. Poradnictwo zawodowe - 396 osób - wszyscy uczestnicy, 2. Szkolenia zawodowe - 133 osób, środki NIEDOSTĘPNE 3. Staż - 122 osoby, środki NIEDOSTĘPNE 4. Jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej (dotacja) - 97 osób, środki NIEDOSTĘPNE 5. Prace interwencyjne - 44 osoby, środki NIEDOSTĘPNE 6. Instrumenty dofinansowania* - 185 osób (zadanie zakończono w 2020r.). środki NIEDOSTĘPNE
NABORY: Ogłoszenia o naborach zamieszczane są w aktualnościach. W ogłoszeniach zamieszczane są dokumenty do pobrania lub zamieszczone jest przekierowanie do dokumentów do pobrania. Wnioski na szkolenia przyjmowane są cały czas link do wniosku, osoba bezrobotna zostanie skierowana na szkolenie z EFS lub FP - w zależności od posiadanych środków.